Porcеlán

Od nejútlejšího dětství v mé paměti se usadily porcelánové figurky baletek, cirkusáků, zvířátek

 z babiččiného příborníku a navždy se staly pro mne symbolem něčeho trvalého, útulného a uklidňujícího. Mimochodem, dnes některé z nich jsou již v mém příborníku na chalupě. Ale nikdy jsem si nedokázala ani představit, že by pro mě někdy naskytla příležitost se stát návrhářkou takových figurek za účelem jejích následné sériové výroby ve slavných porcelánkách!

V roce 1997 jsem navštívila českou porcelánku Royal Dux Bohemia – jeden z nejstarších podniků v Evropě, který se více než 160 let specializuje na výrobu výhradně figurálního porcelánů – a získala tam první zakázku na vytvoření modelu Kocoura, který měl být proveden v tzv. bruselském stylu figurálních plastik od slavného českého průmyslového designéra profesora Jaroslava Ježka. Moje figurka Kocoura ihned se začala dobře prodávat, proto vedení závodu brzy objednalo u mně další modely ve stejném stylu: Pár koček, Rybu a Žábu. Pokud vím, celá tato kolekce má stále dobrou poptávku mezi zákazníky.

Další českou porcelánkou, se kterou jsem se snažila navázat spolupráci, byla firma Leander (později a nyní – Rudolf Kämpf). Pro tohoto zákazníka vytvořila jsem model Dívka se zrcadlem a několik modelů ze sérii "Znamení zvěrokruhu" (tady jsou presentovány pouze Vodnař 1, Vodnař 2 a Lev). Bohužel, sériová výroba těchto figurek v závodě nebyla doposud rozjeta.

Galerie